در صورت تصویب نهایی مجلس

بنزین امسال ۴ نرخی می‌شود

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۵
Share/Save/Bookmark
 
مجلس قیمت‌های جدید بنزین را برای 4 سطح مصرفی، بین 1000 تا 2000 تومان تعیین کرد.
به گزارش راهکارنیوز، طبق لایحه مجلس مبنی بر لزوم دریافت عوارض از پرمصرفان بنزین، قیمت هر لیتر بنزین مازاد بر سقف تعیین شده شامل پرداخت عواض خواهد شد و این بدان معنی است که بنزین برای پرمصرف‌ها گران خواهد شد.
براساس تصمیم جدید مجلس به مصرف‌کنندگان اجازه داده شده تا سقف 180 لیتر در ماه از بنزین تک‌نرخی هزار تومانی استفاده کنند و نرخ بنزین برای مصرف ماهانه از 180 تا 220 لیتر 1500 تومان، تا 260 لیتر 1750 تومان و تا 300 لیتر و بیشتر 2000 تومان خواهد بود.
قیمت بنزین و گران شدن آن طی امسال مجادلات زیادی را پشت سرگذاشته و سخنگوی دولت و وزیر نفت هم احتمال افزایش قیمت‌ها در سال جدید را رد نکردند. البته وزارت نفت با انتشار مطلبی تلاش کرد اخبار مبنی بر افزایش نرخ بنزین را تکذیب کند، اما مجلس با تصویب لایحه‌ای پرمصرفان را استثنا کرده و نرخ را برای آن‌ها افزایش داد.
مجلس در لایحه‌ای که روز گذشته به تصویب رساند مقرر کرد، مصرف‌کنندگان بنزین بابت مصرف بیش از 180 لیتر بنزین در ماه به صورت پلکانی جریمه‌ای را با عنوان عوارض پرداخت کنند.
در این لایحه تاکید شده است که این به معنای چند نرخی شدن بنزین نیست،‌ اما در عمل کسانی که در ماه بیش از 180 لیتر بنزین مصرف می‌کنند آن را با قیمتی متفاوت از نرخ 1000 تومانی خواهند خرید.
یعنی به ازای مصرف ماهانه تا 180 لیتر‌، مصرف‌کننده نرخ عادی بنزین یعنی لیتری 1000 تومان را می‌پردازد، اما برای مصرف بیش از آن از 181 لیتر تا 220 لیتر هر لیتر بنزین با قیمت 1500 تومان، از 220 لیتر تا 260 لیتر 1750 تومان و از 260 لیتر تا 300 لیتر و بیشتر 2000 تومان باید پرداخت کرد که مبلغ مازاد بر نرخ بنزین عوارض پرمصرف بودن به حساب می‌آید.
گفتنی است درخواست افزایش قیمت‌ها در شرایطی تصویب شده است که قیمت جهانی نفت و به تبع آن قیمت مشتقات نفتی در بسیاری از کشورهای جهان کاهش یافته است.
کارت سوخت ماندنی شد
همچنین با مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی استفاده از کارت هوشمند سوخت هم الزامی شد و دولت چهارماه فرصت دارد با تجهیز مجدد سامانه هوشمند سوخت برای بنزین، از چهارماه دیگر قیمت‌های جدید را برای مشترکان پرمصرف اعمال کند.
براین اساس طرح حذف کارت سوخت که چندی قبل توسط وزیر نفت مطرح شده بود، عملا منتفی شد. مدتی پیش وزارت نفت که در ابتدا مخالف حذف کارت سوخت بنزین بود، در چرخشی ۱۸۰ درجه بر طبل حذف کارت سوخت کوبید به طوری که این اقدام واکنش‌های بسیاری را از سوی کارشناسان و مراجع ذی‌صلاح از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پی داشت. این موضوع تا جایی پیش رفت که برخی خبرگزاری‌ها از ارائه طرح حذف این کارت به دولت از سوی وزارت نفت خبر دادند.
اما در مصوبه جدید مجلس قرار است با استفاده از سامانه هوشمند سوخت، که از زمان تک‌نرخی شدن بنزین در آبان ماه سال گذشته عملا کارایی خود را از دست داده بود، عملی شود. به این ترتیب بر اساس این لایحه دولت مکلف است حداکثر چهار ماه پس از تصویب این قانون کلیه وسایل نقلیه سبک و سنگین اعم از بنزینی، گازوئیلی و دوگانه‌سوز را که کارت هوشمند سوخت ندارند به این کارت مجهز کند.
همچنین از تاریخ الزامی شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت موضوع صدر این تبصره، دولت مکلف است از مصرف‌کنندگان بنزین بیش از مقدار پایه تعیین شده به صورت پلکانی عوارض انتشار آلایندگی، عوارض استفاده از زیرساخت‌های کشور اعم از جاده‌ها و خیابان‌ها و تأسیسات مربوط و عوارض ایجاد ترافیک به روش مذکور در بند 5 دریافت کند.
برخی مسئولان دولتی پیش از این با اشاره به مزایای حفظ کارت‌های سوخت توسط مالکان خودرو، گفته‌اند: در صورتی که مالکان خودرو مشکلی در زمان سوختگیری پیدا کرده و شکایتی داشته باشند تنها زمانی درخواست آنها قابل پیگیری خواهد بود که از طریق کارت‌های سوخت خودروی خود، سوختگیری کرده باشند.
کد مطلب: 20698
مرجع : کیهان