بیانیه دانشجویان تجمع‌کننده مقابل وزارت اقتصاد

امیدواریم فقط شاهد شعار و وعده از سوی دولت نباشیم

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۱
Share/Save/Bookmark
 
دانشجویان تجمع‌کننده مقابل وزارت اقتصاد در بیانیه پایانی خود جلوگیری و مبارزه با امر قاچاق را امری مهم دانسته و عنوان کردند: «مبارزه با قاچاق» و اتکا به کالای ایرانی یکی از شاهرگ‌های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است.
به گزارش راهکارنیوز، دانشجویان تجمع کننده مقابل وزارت اقتصاد در بیانیه پایانی خود با تأکید بر اینکه در صورت عدم اجرای دقیق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، امکان تنزل وضعیت اقتصادی کشور به مراحل پایین‌تر وجود خواهد داشت، اعلام کردند: برنامه‌ریزی برای گسترش تولیدات داخلی و صادرات آنها که علاوه بر تولید ثروت، امر مهم اشتغال را نیز افزایش می‌دهد مصداق بارز اجرای اقتصاد مقاومتی است.

در ابتدای این بیانیه آمده است: امروز بعد از مدت‌ها به جوانان این کشور اجازه دادند مطالبات اقتصادی مردم را سر دست گرفته و از مسئولین اقتصادی مطالبه کنند. امروز تورم، رکود، بیکاری و عدم شفافیت مالی و اقتصادی و مالیاتی در کشور فاصله میان فقیر و غنی را روز به روز بیشتر می‌کند و عده‌ای هنوز شعارگونه با اقتصاد و معیشت مردم برخورد می‌کنند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: ما فرزندان همین مردم از بسیاری از ناملایماتی‌ها و تبعیض‌ها دیگر تحمل شعار و شعار و شعار را نداریم دیگر نمی‌توانیم تحمل کنیم به خاطر مشکل معیشتی بسیاری از کارگران، کشاورزان، دامداران و مردم مستضعف با دستان خالی بر سر سفره بر می‌گردند و عده‌ای سفر های اروپاییشان را به برکت آفتاب برجام از سر گرفته اند. مردمی که عزت نفسشان را امام خمینی و امام خامنه ای در بسیاری از زمینه ها نگذاشتند توسط مستکبران و مستبدان و ثروتمندان لکه دار شود امروز دغدغه هایی عظیم در حوزه اقتصاد مردم و مقاوم سازی این مسئله دارند.

این دانشجویان در بیانیه پایانی خود تأکید کردند: در صورت عدم اجرای دقیق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، امکان تنزل وضعیت اقتصادی کشور به مراحل پایین‌تر وجود خواهد داشت. اعتماد به غرب و دول آنها نه تنها جای پیشرفتی برای ما نخواهد داشت بلکه آنها در طول تاریخ نشان داده‌اند که هیچگاه نمی‌خواهند ایران مراحل پیشرفت را بپیماید به همین دلیل هرگونه اعتماد و اتکا به آنها ضربه‌ای جبران ناپذیر بر اقتصاد کشور خواهد بود.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: برنامه‌ریزی برای گسترش تولیدات داخلی و صادرات آنها که علاوه بر تولید ثروت، امر مهم اشتغال را نیز افزایش می‌دهد مصداق بارز اجرای اقتصاد مقاومتی است. علاوه بر این بررسی سیستم‌های بانکی و ارائه لایحه بانکداری بدون ربا به مجلس جهت پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی ضروری است چرا که بانکها یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد مقاومتی هستند که در صورت عملکرد صحیح آنها پیشرفت بسزایی در اهداف آن ایجاد خواهد شد.

این دانشجویان در بخش دیگری از بیانیه جلوگیری و مبارزه با امر قاچاق که بیشترین ضربه را به تولیدات داخلی می‌زند را امری مهم دانسته و عنوان کردند: این امر یکی از شاهرگ های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است چرا که اتکا به کالای ایرانی با کیفیت و جلوگیری از ورود کالاهای زیانبار خارجی می‌تواند راه بهتری را برای گسترش اقتصاد مقاومتی بگشاید.

در ادامه این بیانیه با تأکید بر اینکه سایه سنگین صادرات نفت بر غیر نفتی یکی از لکه‌های بزرگ موجود در اقتصاد کشور است، آمده است: استفاده از ابزار مالیاتی برای فعالیت‌های غیر تولیدی بیشترین ضربه را به اقتصاد می‌زند چرا که سود بالا و هزینه کم، باعث تشویق برخی افراد به کاهش تولید و دلال پروری می‌شود.

این دانشجویان بررسی های دقیق برای گرفتن مالیات های کلانی که به عنوان بدهی به دولت مانده‌اند و جلوگیری از در امان ماندن رانت خوارها که از زیر بار مالیات های خود فرار می کنند را اقدام دیگر برای اجرای هرچه بهتر اقتصاد مقاومتی عنوان کردند.

از دیگر نکاتی که در این بیانیه برای اجرای هرچه بهتر اقتصاد مقاومتی آمده «سازماندهی بیمه‌ها و صندوق‌های اعتباری که اصلی‌ترین نقش را در بالابردن آمار نقدینگی و تورم کشور دارند» است که جزو مسائلی است که دستگاه اقتصادی کشور باید دقت ویژه ای روی آنها داشته باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: از دیگر نکاتی که باید در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی رعایت شود استفاده از ابزار تعرفه گمرکی برای کالاهایی که مشابه داخلی دارند. ساماندهی این فضا باعث می‌شود که ورود و خروج کالاها به نحو احسن مدیریت شده و تشویق به تولید و صادرات بیشتر انجام گیرد. همچنین شفافیت اقتصادی که شامل شفافیت در نظام بانکی، ایجاد سامانه‌های اطلاعاتی مالی برای افراد حقیقی و حقوقی و یکپارچه کردن آنهاست می تواند نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

در پایان این بیانیه تصریح شده است: امیدواریم شاهد نباشیم که در پایان سال «اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل» تنها چیزی که عاید مردم شود حرف، شعار و وعده‌ها و گزارشات رنگارنگی باشد که زندگی مردم را سامان نمی‌دهد.
کد مطلب: 20701
مرجع : کیهان