نیکزاد مطرح کرد؛

وزیر مسکن سابق: تعطیلی مسکن مهر یک‌ میلیون نفر را بیکار کرد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۸
Share/Save/Bookmark
 
وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در واکنش به اظهارات آخوندی مبنی بر فاجعه‌آمیز خواندن مسکن مهر، گفت: با تعطیلی مسکن مهر، یک ‌میلیون نفر را بیکار کردند.
به گزارش راهکارنیوز، علی نیکزاد، در گفت‌وگو با تسنیم، گفت: با تعطیلی مسکن مهر، یک ‌میلیون نفر را بیکار کردند، به ‌اندازه سخنرانی در همایش‌ها و سمینارها هم برای مسکن مهر وقت نگذاشتند و به ‌واسطه تعطیل کردن پروژه‌های مسکن مهر و جو بی‌اعتمادی در میان متقاضیان هر روز به ناامیدی مردم اضافه می‌شود.

نیکزاد ضمن تأکید بر اینکه فاجعه دانستن طرح مسکن مهر از سوی وزیر راه و شهرسازی فعلی زیر سؤال بردن قانون و کمال بی‌انصافی است، اظهار داشت:‌ وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم در حوزه مسکن عملکرد خاصی نداشته که بتوان نقد کرد؛ به ‌طور مثال در 3 سال گذشته در خصوص احیای بافت فرسوده و ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها چه کرده‌اند؟ در 3 سال گذشته در خصوص ساخت مسکن‌های حمایتی چه کرده‌اند؟ چند واحد مسکن اجتماعی ساخته‌اند؟

وی درباره پروژه کلان مسکن مهر افزود: این طرح کاملاً منطبق بر گفتمان حضرت امام در شیوه خانه‌دار کردن مردم بود و همچنین براساس اصول قانون اساسی و مبتنی بر قانون ساماندهی حمایت از تولید و عرضه مسکن تعریف شد، بر مبنای کار کارشناسی و مطالعات روز دنیا در خصوص تأمین مسکن اقشار متوسط و کم‌درآمد شکل گرفت و با نگاه ویژه و خاص به محرومان و مستضعفان و متقاضیان واقعی شروع شد.

نیکزاد تصریح کرد: حال با تمام محسنات مسکن مهر «فاجعه‌آمیز» خواندن این طرح در مواجهه با نمایندگان مردمی که تمام امیدشان به مسکن مهر بوده و هست، زیر سؤال بردن قانون و کمال بی‌انصافی است؛ اما شاید برای بعضی که به گفتمانشان پایبند نیستند «فاجعه» باشد چراکه یک ‌میلیون واحد شهری را با 70 درصد پیشرفت فیزیکی تحویل گرفتند اما بعد از 3 سال هنوز نتوانسته‌اند آن را تحویل دهند.

به گفته نیکزاد دولت فعلی520هزار واحد روستایی را با 30 درصد پیشرفت فیزیکی تحویل گرفت اما نتوانست آن را تکمیل کند و به ‌جای اقدام عملی و تلاش برای تحویل، با اهانت به متقاضیان و مردم امیدوار، مسکن مهر را مزخرف خواندند و هیچ طرحی را جایگزین نکردند. همچنین با وجود کاهش تورم، آورده متقاضیان برای مسکن مهر را سه برابر کردند، اما هنوز نتوانسته‌اند مشکل تأسیسات زیربنایی را حل کنند و بسیاری از واحدهای آماده در معرض آسیب است.

وزیر راه و شهرسازی دولت دهم افزود: ماحصل عملکرد آنها در سه سال گذشته، تلاش در جهت اجرایی شدن صندوق یکم وام خرید مسکن است که منابع آن هم از محل وصول اقساط تسهیلات مسکن مهر تأمین می‌شود و البته مورد استقبال هم قرار نگرفته است. به اینجا که می‌رسد منابع مالی مسکن مهر مزخرف و فاجعه نیست!

گفتنی است وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم و در رأس آن عباس آخوندی طی سه سال اخیر بارها و بارها مسکن مهر را مورد شدیدترین انتقادات قرار داده و از بیان آن چیزی که به ذهنشان خطور می‌کند درباره این طرح ابایی نداشته‌اند. در آخرین نمونه آخوندی در صحن علنی مجلس گفت طرح مسکن مهر فاجعه‌آمیز بود.
کد مطلب: 20974