۱
 
در نامۀ سرگشادۀ دکتر مهدی کوچک‌زاده

آقای حمید بقایی را هرچه سریعتر اعدام کنید! / او خیال می‌كند در دستگاه قضایی عدل علوی حاكم است! / واکنش مشاور رسانه‌ای دکتر احمدی‌نژاد: آب در هاون می‌کوبند!

تاریخ انتشار : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۵
Share/Save/Bookmark
 
آقای بقایی كه اخیرا از بازداشت خارج شده حد خود را ندانسته و سخنانی بی‌حساب و كتاب بر علیه قوه قضاییه و سخنگوی محترم و شرایط زندان بر زبان رانده و به نوعی برای ادعاهای گستردۀ رئیس جمهور علیه كلیت نظام جمهوری اسلامی مصداق معرفی كرده است!
به گزارش راهکارنیوز، دکتر مهدی کوچک‌زاده استاد دانشگاه و نمایندۀ مردم تهران در مجلس هفتم، هشتم و نهم شورای اسلامی به بهانۀ اعلام جرمِ دوبارۀ دادستانِ تهران علیه حمید بقایی در نامۀ سرگشاده‌ای خواستار اعدام حمید بقایی شد و تصریح کرد به این علت که حمید بقایی خیال می‌كند در دستگاه قضایی عدل علوی حاكم است اعدامش کنید!

متن این نامۀ بدین شرح است؛

دادستان محترم جناب آقای جعفری دولت آبادی

آقای بقایی كه اخیرا از بازداشت خارج شده حد خود را ندانسته و سخنانی بی‌حساب و كتاب بر علیه قوه قضاییه و سخنگوی محترم و شرایط زندان بر زبان رانده و به نوعی برای ادعاهای گستردۀ رئیس جمهور علیه كلیت نظام جمهوری اسلامی مصداق معرفی كرده است!

او حد خود را نمی‌داند و خیال می‌كند نامزد ریاست جمهوری است تا هر چه دلش خواست برای تخریب رقیبش نظام را زیر سوال ببرد! و كسی به او نازك تر از گل نگوید!

او حد خودش را نمی‌داند و خیال می‌كند رییس جمهور است تا مجاز باشد امنیت ملی را با حرف‌های شش من یك غاز مخدوش كند! و باز هم مورد تمجید و تجلیل قرار گیرد!

او خیال می‌كند پسر فلان استاد شهید است تا به هر كس هر كنایه و طعن و ناسزایی بگوید و كسی جرأت نكند به او بگوید بالای چشمت ابروست!

او خیال می‌كند ذخیره نظام است كه میلیاردها مال ملت مظلوم را بخورد و كسی جرأت نكند غیر از ذخیره نظام به او بگوید!

اصلاً او خیال می‌كند قاضی القضات است تا مطلبی را كه شما هنوز دارید برایش پرونده تشكیل می‌دهید در صحبتش مطرح و برای آن قضاوت كند!

او خیال می‌كند در دستگاه قضایی عدل علوی حاكم است!
اعدامش كنید!


واکنش مشاور رسانه‌ای دکتر احمدی‌نژاد: آب در هاون می‌کوبند!

علی اکبر جوانفکر در واکنش به اعلام جرم عجیب دادستان تهران در نامه‌ای نوشت: آقای حمید بقایی در ساعات پایانی چهارشنبه شب گذشته و با ترتیباتی عجیب و حیرت انگیز از زندان آزاد شد. او پیش از آنکه بازپرس پرونده دستور آزادی وی را صادر کند، به علت وخامت حال ناشی از اعتصاب غذا در بیمارستان بقیه الله متعلق به سپاه پاسداران بستری شده بود.

آقای بقایی همان شب در جمع یکصد نفر از دوستانش که برای استقبال از وی در دفتر کار دکتر احمدی نژاد در ولنجک گردهم آمده بودند، شرکت کرد و با آنان سخن گفت از جمله در خصوص وضعیت نگهداری یکی از زندانیان هم بند خود ، اظهارنظر بازپرس پرونده در باره آقای حسین فریدون برادر رئیس جمهور و سخنان آقای محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در خصوص انفرادی بودن زندان، مطالبی را بر زبان آورد که انتشار آن در برخی از رسانه ها واکنش دادستان تهران را در پی داشت . وی با تکذیب این اظهارات ، اعلام کرد که آقای بقایی را مجددا تحت تعقیب قضایی قرار داده است.  

در این زمینه چند نکته قابل توجه به نظر می رسد:

1-  سرعت عمل دستگاه قضایی حیرت انگیز است زیرا دادستان تهران طی چند ساعت و در یک روز تعطیل ، علیه آقای بقایی به تنظیم شکایت پرداخته ، آن را ثبت کرده ، به شعبه بازپرسی ارجاع داده ، بازپرس مربوطه پرونده را مطالعه و تحقیقات لازم را به انجام رسانده و اقدام به ارسال احضاریه برای متهم کرده است. اگر دستگاه قضایی با همین سرعت به همه پرونده ها رسیدگی می کرد، امروز صدها هزار پرونده در نوبت رسیدگی قرار نداشت. البته به غیر از موضوع آقای حسین فریدون بقیه موارد موضوع جدیدی نیست و سرعت عمل دادستان تهران در این موضوع به شائبه سیاسی بودن این اقدام دامن می زند.

2-  دادستان تهران سخنان آقای حمید بقایی را کذب خوانده و بلافاصله علیه وی اعلام جرم کرده است.
الف : جناب آقای جعفری دولت آبادی دادستان تهران هستند و باید به گونه ای موضعگیری نمایند که عموم مردم ایشان را به عنوان یک مقام قضایی بیطرف باور کنند. آقای بقایی پس از 18 روز اعتصاب غذا در زندان، نسبت به برخی مسائل، ابراز نگرانی و شکایت کرده است، شایسته بود دادستان محترم به جای آنکه خود را در مقابل ایشان قرار دهند، ضمن تشکر از آقای بقایی وعده رسیدگی دقیق به این موضوع را می دادند و می گفتند که اگر اشکالات مطرح شده درست باشد حتما و به فوریت نسبت به برطرف کردن آن اقدام خواهد کرد.
 ب : مسئولیت انتشار مطالبی که کذب توصیف شده ، با آقای بقایی نیست زیرا او به قصد نشر، این سخنان را بر زبان نیاورده است، بنابراین شکایت دادستان تهران از آقای بقایی اساسا موضوعیت ندارد زیرا روزانه میلیونها نفر سخنانی را بر زبان می آورند که ممکن است از نظر دادستان "کذب" تلقی شود ، آیا علیه همه آنها اعلام جرم صورت می گیرد؟
ج : اظهارات آقای بقایی ، اتهاماتی را متوجه دستگاه قضایی می سازد، بدیهی است رسیدگی به این اتهامات در صلاحیت دستگاه قضایی به عنوان متهم نمی باشد. مرجع رسیدگی به این موضوع می تواند یک کمیسیون بی طرف مورد تایید رهبر معظم انقلاب و همچنین کمیسیون اصل 90 مجلس باشد. هرچند که ریاست برادر رئیس قوه قضاییه بر مجلس شورای اسلامی ، امید به رسیدگی بیطرفانه و عادلانه به این موضوع از طریق کمیسیون اصل 90 را هم از بین می برد.
د : در روزهای سه شنبه و چهارشنبه سوم و چهارم مرداد ، آقای بقایی به علت طولانی شدن اعتصاب غذا و تزریق داروهای نامعلوم در بیمارستان ، وضعیت جسمی مبهمی داشت تا آنجا که بازپرس پرونده ، اظهارات و دفاعیات آقای بقایی را مسموع ندانسته و اخذ آخرین دفاعیات وی را به روز دوشنبه هفته بعد موکول کرده است ، بنابراین چگونه ممکن است شاهد دو برخورد متفاوت در باره یک نفر و در یک روز از دو مقام قضایی باشیم. یکی اظهارات او را مسموع نداند و دیگری یعنی دادستان تهران اظهارات آقای بقایی را در همان روز ، مصداق شکایت و تعقیب قضایی تلقی نماید؟
ه : سخنان آقای بقایی در خصوص آقای حسین فریدون متکی به آنچیزی است که از بازپرس شنیده ، در باره یک هم بند زندانی مستند به مشاهدات و شنیدن اظهارات او بوده و در مورد زندان انفرادی نیز مبتنی بر تجربه ای است که از سر گذرانده ، بنابراین هیچ اتهامی در این خصوص متوجه آقای بقایی نیست. با این حال ، اگر مقام  قضایی برخلاف قانون ، خود را در تکذیب این سخنان و وارد آوردن اتهام به آقای بقایی ذیصلاح بداند، سئوال این است که برای شکایت از برخی مقامات قضایی که آشکارا دروغ می گویند به کجا می توان شکایت کرد؟

3-پرونده آقای بقایی هنوز در مرحله تحقیق قرار دارد و بازپرس تصمیم گرفته است آخرین دفاعیات وی را روز دوشنبه نهم مرداد ماه اخذ نماید. علی القاعده این احتمال منتفی نیست که بازپرس قرار منع تعقیب آقای بقایی را صادر کند ، مگر آنکه جناب دادستان محترم نتیجه را از پیش تعیین شده بداند و این شائبه ای است که از بیان و رفتار ایشان در ذهن مردم شکل می گیرد. بنابر این تا وقتی آخرین دفاعیات اخذ نشده و بازپرس، تحقیقات خود را تکمیل و در این باره اظهار نکرده است، دادستان تهران قانونا نباید اعلام می کرد که پرونده آقای بقایی به زودی با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال خواهد شد؟! آیا اینگونه سخن گفتن به منزله تحت فشار قرار دادن بازپرس در انجام وظایفش نیست؟ وقتی دادستان به اتخاذ موضع علیه یک متهم می پردازد ، کدام بازپرس جرات می کند، در مخالفت با نظر دادستان موضع بگیرد و به طور مستقل تصمیمی را اتخاذ یا اقدامی را انجام دهد؟!

4- ماده 24 آیین نامه اجرایی سازمان زندانها تصریح کرده است که مراجع قضایی ، اجرایی ، اطلاعاتی ، انتظامی و نظامی از داشتن زندان و بازداشتگاه اختصاصی ممنوع می باشند. معنای این سخن آن است که هر کس به عنوان متهم یا محکوم وارد زندان اوین می شود، باید تحت مدیریت سازمان زندانها باشد و مسئولیت تک تک زندانیان نیز برعهده این سازمان است. سئوال این است که چرا برخی از مراجع اطلاعاتی ، نظامی و قضایی در داخل زندان اوین بازداشتگاه اختصاصی دارند؟ چرا دادستان تهران برای اطلاع رسانی در باره هم سلولی آقای بقایی در بند 209 به گزارش وزارت اطلاعات که در این موضوع متهم محسوب می شود ، استناد کرده است؟ آیا دادستان نمی داند که گزارش متهم را نمی توان به عنوان شاهد مورد استفاده قرار داد؟ آیا مسئولان زندان اوین بر بندهایی مانند بند مزبور هیچ تسلطی ندارند؟ آنها چگونه می توانند بر طبق قانون، در قبال اتفاقات داخل این بندها به مردم پاسخگو باشند؟!

5-  طبق ادعای دادستان تهران ، آقای قاسم زاده بازپرس پرونده ، اظهارات خود را در خصوص آقای حسین فریدون تکذیب کرده است . با توجه به اینکه بازپرس مزبور ، در حال رسیدگی به پرونده آقای بقایی است ، وی قانونا نمی تواند همزمان به عنوان شاکی علیه آقای بقایی اقامه دعوی کند. به این ترتیب مشخص نیست دادستان تهران شکایت چه کسی را پشتوانه اقامه دعوای خود علیه آقای بقایی قرار داده است ؟

6- آقای بقایی به جریان اصیل انقلاب تعلق دارد و در عمل نیز اثبات شده است که او انسان پاک دستی است و هیچ دغدغه ای جز خدمت به مردم و اعتلا و پیشرفت ایران عزیز نداشته و ندارد. موضع ما و ایشان در همه حال و در همه مسائلی که با آن مواجه هستیم ، اصلاح گرانه ، قانونمندارانه ، حق طلبانه و عدالت خواهانه است و درپی آن نیستیم که کسی را از جایگاهی که در آن قرار گرفته است، به زیر بکشیم. ما دوست داریم که همه بخش های اجرایی ، قضایی و اداری کشور بر طبق قانون و برپایه احترام به حقوق مردم و پرهیز از اجحاف ، دروغ و فریبکاری به وظایف خویش عمل کنند. بدیهی است هر جا که خلاف آن را مشاهده کنیم با شجاعت ، دقت و صراحت ، بر ضرورت اصلاح امور تاکید و پافشاری خواهیم کرد. بنابراین به افراد و جریانهایی که رفتار رسانه های بیگانه را مستمسکی برای برخورد با جریان اصیل انقلاب می دانند گوشزد می کنیم که آب در هاون نکوبند.
کد مطلب: 21762
 


 
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۱:۰۵:۵۵
زنده باد کوچکزاده. (77796)