تاجران ترکیه به میزبانان خود هم رحم نکردند؛

میزبانی تاجران ترکیه از دختران سوریه به شرطِ تملیک!

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۷
Share/Save/Bookmark
 
پدیده ای در ترکیه تحت عنوان« خرید دختران کم سن و سال سوری پناهنده» و تبدیل آنها به همسر دوم گسترش پیدا کرده است.
میزبانی تاجران ترکیه از دختران سوریه به شرطِ تملیک!
 
گروه صفحات مجازی راهکارنیوز: برخی تاجران ترک دختران کم سن و سال سوری که به همراه خانواده های خود به ترکیه پناه بردند را خریده و آنها را به عنوان همسر دوم تبدیل می کنند و در بیشتر موارد پس از چند ماه آنها را بیرون کرده و به حال خود رها می کنند به ویژه آن که تعدد زوجات در ترکیه امری غیرقانونی است.

روزنامه ساندی تایمز در گزارشی نوشت: پدیده ای در ترکیه  تحت عنوان« خرید دختران کم سن و سال سوری پناهنده» و تبدیل آنها به همسر دوم گسترش پیدا کرده است.

این روزنامه نوشت: برخی تاجران ترک این دختران کم سن و سال سوری که به همراه خانواده های خود به ترکیه پناه بردند را خریده و آنها را به عنوان همسر دوم تبدیل می کنند و در بیشتر موارد پس از چند ماه آنها را بیرون کرده و به حال خود رها می کنند به ویژه آن که تعدد زوجات در ترکیه امری غیرقانونی است.

ساندی تایمز در ادامه نوشت: جنگ سوریه به مدت بیش از شش سال باعث شده است که نزدیک به سه میلیون سوری به شکل پناهنده فقط در ترکیه زندگی کنند که بیشتر آنها حق کار ندارند و برای پیدا کردن پناهگاه با مشکل مواجه شوند.

این روزنامه نوشت: این اوضاع دشوار باعث می شود که بسیاری از خانواده ها با واسطه برخی اقدام به شوهر دادن دختران خود در مقابل مهری بخس کنند که بهای آن بیش از 1200 پوند انگلیس نباشد.

روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت: به دلیل غیرقانونی بودن تعدد زوجات در ترکیه بیشتر این دختران یا توسط شوهران شان به حال خود رها شده و یا دختران به دلیل بدرفتاری شوهران خود اقدام به فرار کنند.

ساندی تایمز همچنین نوشت: پس از آن نیز برخی از آنها برای زندگی با خانواده های خود باز می گردند لیکن برخی نیز توسط خانواده های خود طرد می شوند و چاره ای جز این نمی بینند که به کار در باشگاه های شبانه روی بیاورند.

این در حالی است که ترکیه یکی از کشورهای اصلی به شمار می رود که به جنگ داخلی در سوریه از همان ابتدای بحران در این کشور دامن زد و علاوه بر آن که از مخالفان سوری مسلح به شکل های مختلف حمایت کرد برای مدتی طولانی تبدیل به یکی از گذرگاه های اصلی عبور تروریست و سلاح  به سوریه بود.

البته ناگفته پیداست زمانی که حمایت آمریکا از کردهای سوریه باعث قدرت گرفتن آنها در شمال سوریه شد آنکارا احساس خطر کرد و از بیم آن که گرایش های جدایی طلبانه در بخش کرد نشین این کشور کار دستش ندهد مرزهای خود را تا حدودی کنترل کرد و نیز به بهانه جلوگیری از تشکیل یک نوار مرزی مستقل کرد در شمال سوریه  اقدام به دخالت نظامی در این کشور کرد و نیروهای نظامی خود را به داخل سوریه اعزام کرد.

چندی پیش نیز «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود دولتش در حال بررسی اعطای تابعیت ترک به پناهجویان سوری است که در اردوگاههای این کشور به سر می برند.

رئیس جمهور ترکیه که در یک ضیافت افطار در ماه رمضان در منطقۀ مرزی «کیلیس» حضور داشت، با اعلام این مطلب خطاب به مهاجران سوری گفت: «من می خواهم به شما برادران سوری ام بگویم که ما به شما به چشم برادر و خواهر نگاه می کنیم. اگر شما هم ما را برادر خود می دانید پس زیاد از کشور خود دور نیستید، شما فقط از خانه هایتان دور افتاده اید، ترکیه کشور شما نیز هست».

اعلام این موضوع از سوی رئیس جمهور ترکیه با واکنش هایی از سوی کاربران شبکه های اجتماعی و مخالفان سیاسی وی روبه رو شده که این اقدام را در جهت کسب آرای بیشتر برای تبدیل سیستم پارلمانی به سیستم ریاست جمهوری در این کشور دانستند. در همان زمان کاربران ترک در توییتر نیز هشتکی را با عنوان «ما سوری ها را در کشورمان نمی خواهیم» (#ülkemdeSuriyeliistemiyorum) به راه انداخته و اعتراض خود را به این تصمیم رجب طیب اردوغان اعلام کرده اند.

در حال حاضر دست کم دو میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجوی سوری در اردوگاههای ترکیه به سر می برند. رئیس جمهور ترکیه به وزرات کشور دستور داده است که هرچه سریعتر مراحل دستیابی به ملیت ترک را برای شهروندان سوری که به عنوان پناهجو در ترکیه ثبت نام شده اند، تدوین و اعلام کند.

دولت ترکیه پیش از این به تعدادی از پناهجویان سوری اجازۀ کار و اقامت خارج از اردوگاهها را داده است.

از سوی دیگر، پیش از این نیز اخیاری درباره سوء استفاده از فقر و بدبختی پناهندگان سوری در اردوگاه های آوارگان در اردن و لبنان و خرید دختران کم سن و سال پناهنده توسط ثروتمندان عرب به ویژه ثروتمندان عرب در کشورهای حاشیه خلیج فارس منتشر شده است این در حالی است که کشورهای حاشیه خلیج فارس هیچ پناهنده سوری را نپذیرفته اند در عین حال میلیارد ها دلار پول و هزاران تن سلاح برای تروریست ها در سوریه ارسال کردند.
 
کد مطلب: 21785