اصولگرایان و استیصال ناشی از شکست

توهین به ملت برای توجیه ناکامی/ آیا ۶۰درصد جامعه رفاه‌زده‌اند؟ / اصولگرایان بازی را به دیدگاه‌های فرهنگی و تنگ‌نظری‌ هایشان در این حوزه باخته‌اند، می‌بازند و خواهند باخت!

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۰
Share/Save/Bookmark
 
اصولگرایان دانسته یا نادانسته پیرامون علت شکست‌های پی‌درپی خود آدرس غلط می‌دهند و این امر را ناشی از عوامل بیرونی قلمداد می‌کنند حال آنکه عدم جذابیت این جریان سیاسی به واسطه نگاه تهدیدمحور به حوزه فرهنگ و به ویژه مقولاتی چون موسیقی و هنر است.
گروه سیاسی راهکارنیوز/محمدسعید ابراهیمی: اخیرا یکی از فعالان سیاسی اصولگرا طی یادداشتی به واکاوی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پرداخته، علت شکست‌های پی‌درپی و عدم اقبال اجتماعی این جریان سیاسی را رفاه‌زدگی مردم برشمرده است.

سوای اینکه در حال حاضر بیش از ده میلیون ایرانی، کیلومترها زیر خط فقر زیست می‌کنند و رفاه جز برای اقلیتی از مردم معنا و مفهومی ندارد، این تعبیر که مردم به سبب رفاه‌زدگی به اصولگرایان راغب نیستند، رقیق شده‌ی ضرب المثل "حیوان اگر کاه و علوفه‌اش زیاد شود طغیان می‌کند" است که توهینی سخیف به ملت عزیز ایران است.

این ادبیات متکبرانه اصولگرایان را باید ناشی از خصلت "خودحق‌مطلق پنداری" آنان دانست که باعث گناهکار پنداشتن کسانی است که چنین اعتقادی در مورد آنان ندارند و وقعی به این جماعت متوقع، نمی‌نهند.

اصولگرایان در تحلیل انتخابات اخیر سردرگم شده‌اند چراکه با وجود کارنامه ضعیف دولت یازدهم شاهد پیروزی رقیب با رایی معتنابه هستند و ثمره این تحیّر، ارائه تحلیل‌ها و تفسیرهای شاذ است که در دکان هیچ عطاری یافت نمی‌شود.

تحلیل اصولگرایان مبنی بر تهی بودن انبان دولت یازدهم از دستاوردهای اقتصادی و معیشتی پر بیراه نبوده اما اشتباه ادراکی این جریان سیاسی، نگاه زیربنایی به اقتصاد و به فراموشی سپردن دیگر ساحت‌های زندگی اجتماعی از جمله فرهنگ است.

اصولگرایان علیرغم تاکیدظاهری بر ولایتمداری، نشان داده‌اند که فرسنگ‌ها با اندیشه امام و رهبری فاصله دارند چرا که مقام معظم رهبری فرهنگ را از اقتصاد مهم‌تر دانسته، آن را به منزله "هوای مورد تنفس" قلمداد می‌کنند.

از دیگر سوی، فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه زیربنا تلقی کردن اقتصاد به معنای حیوان دانستن انسان است، نیز خط بطلانی بر تفکر اصالت اقتصاد است.

اصولگرایان دانسته یا نادانسته پیرامون علت شکست‌های پی‌درپی خود آدرس غلط می‌دهند و این امر را ناشی از عوامل بیرونی قلمداد می‌کنند حال آنکه عدم جذابیت این جریان سیاسی به واسطه نگاه تهدیدمحور به حوزه فرهنگ و به ویژه مقولاتی چون موسیقی و هنر است.

این سوال که چرا اصولگرایان از پذیرش مردمی برخوردار نیستند از جهاتی مشابه پرسشی است که پس از حادثه یازدهم سپتامبر در افکار عمومی شهروندان این کشور مطرح شد که "چرا مردم دنیا از ما متنفرند؟"

در ایالات متحده دو دسته پاسخ فرافکنانه به این پاسخ ارائه شد که عبارت بود از خشونت طلبی مسلمانان و حسادت دیگر ملل نسبت به آمریکا؛ اما تحلیلگرانی چون نوآم‌چامسکی به درستی، سیاست‌های ایالات متحده را عامل ایجاد تنفرجهانی از این کشور عنوان کردند.

به بیان دیگر چامسکی و دیگران به جای فرار رو به جلو و مقصر جلوه دادن عوامل بیرونی، مشکل را در سیاست‌های کشورشان دانستند و همین قاعده نیز در مورد اصولگرایان صادق است.

آری؛ اصولگرایان بازی را به دیدگاه‌های فرهنگی و تنگ‌نظری‌ هایشان در این حوزه باخته‌اند، می‌بازند و خواهند باخت.
کد مطلب: 21794