دکتر رضا سراج

فرار به جلو، قبل از اعلام رسمی شکست برجام

تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۷
Share/Save/Bookmark
 
مهم‌ترین مشکل برجام این است که ایالات متحده، بعد از هشت سال متفرق کردن همه، با هراس‌ افکنی و وضع جریمه‌های سنگین علیه کسانی که می‌خواستند با ایران تجارت کنند، خودش را کنار کشیده است.
به گزارش راهکارنیوز، دکتر رضا سراج تحلیلگر مسائل سیاسی و استراتژیک در یادداشتی نوشت:

مقدمه :
🔹ظریف به مجله آمریکایی نیویورکر گفت : << مهم‌ترین مشکل برجام این است که ایالات متحده، بعد از هشت سال متفرق کردن همه، با هراس‌ افکنی و وضع جریمه‌های سنگین علیه کسانی که می‌خواستند با ایران تجارت کنند، خودش را کنار کشیده است. >>

♦️نگاه اول به اظهارات آقای ظریف :
🔹در نگاه اول به اظهارت آقای ظریف شاید اینچنین به نظر برسد که ایشان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و معادلات حاکم بر آن، در حال بهربرداری از این معادلات هستند و از سوی دیگر وضعیت خطیر دولت برجامی آقای روحانی را برای چاره اندیشی به طرف آمریکایی گوشزد می نمایند.

♦️نگاه دوم به اظهارات آقای ظریف :
🔹اما در نگاه دوم به نظر می رسد ایشان با پیش بینی به بن بست رسیدن برجام ( #برجام_و_هیچ ) فرار به جلو را زمینه سازی می نمایند.با سهل اندیشی و اشتباه محاسباتی، همه مزیت های راهبردی در برنامه هسته ای ایران نقدا به آمریکا واگذار شد و در ازای آن همه مزیت، وعده های بدون ضمانت و نسیه از طرف آمریکایی دریافت گردید. بدیهی است که افکارعمومی به آسانی از کنار #برجام_خسارت_محض نخواهد گذشت.

♦️نتیجه :
🔹دیپلماسی برجامی به مثابه دیپلماسی قرن 19 قجری، ایران را دام آمریکا برای مذاکرات فرساینده انداخته است که طی آن ایران با تحذیر، می بایست از یک سو خطوط قرمز آمریکا را به رسمیت بشناسد و از سوی دیگر اقناع شود تا برای رسیدن به تعامل با ایالات متحده، بقیه مزیت های راهبردی خود ( عمق استراتژیک، موشک و... ) را نیز واگذار نماید.
کد مطلب: 20792