۲
 
اندر احوالات این خدمت" نا مقدس"

سربازی و حراست از کیان میهن ماهیتاً پدیده ای مبارک و مقدس است اما امان از این خدمتِ نامقدس!

تاریخ انتشار : جمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۲
Share/Save/Bookmark
 
آنچه محل مناقشه و خدشه است، پدیده ای است که از دوران سیاه رضاخانی به یادگار مانده است که همانا "سربازی اجباری" می باشد.
 
راهکارنیوزــ محمدسعید ابراهیمی: در مکتب مترقی اسلام، میهن و حب و دفاع از آن از اهمیت بالایی برخوردار است تا جایی که در منابع روایی شیعه، حب الوطن، از شرایط ایمان ذکر شده است.

ادعیه حضرت زین العباد(ع) برای سلامتی و توفیق مرزبانان نیز موید این امر و مبیّن جایگاه والای مدافعان حریم میهن می باشد. فلذا سربازی ماهیتا و در حاق واقع، پدیده ای مبارک و مقدس است.

لیکن آنچه محل مناقشه و خدشه است، پدیده ای است که از دوران سیاه رضاخانی به یادگار مانده است که همانا "سربازی اجباری" می باشد.

همانطور که در بادی نوشتار متذکر شدم هیچکس منکر ضرورت حراست از کیان میهن نیست و حتی رواست که در این مسیر، همه سر به سر تن به کشتن دهیم.

لیکن در روزگار و عهد امروزین، که همه امور از جمله صنایع و نیز خدمات در مسیر تخصصی شدن گام برداشته اند و به جای بکارگیری توده هایی از نیروی غیرمتخصص، تعداد کمی نیروی مجرب و کارآزموده را به کار می گمارند؛ مقوله نظامی گری نیز نباید از این قاعده مستثنی بماند و رویه جهانی نیز به همین  سوی پیش رفته است و در کمتر کشوری سربازی اجباری به شکل متدوال در کشورمان به چشم می خورد.

به دیگر سخن، امروزه جنگ های کلاسیک که مستلزم نیروی انسانی فراوان است کارکرد خود را از دست داده است و جای خود را به شیوه های جنگ نامتقارن سپرده است.

از دیگر سوی، با نگاهی به شرح وظایف سربازان در می یابیم که اصولا ارتباط چندانی میان وظایف محوله به این قشر عزیز و مقوله دفاع ملی وجود ندارد به طرزی که قسم عمده فعالیت های سربازان را فعالیت های خدماتی در بر می گیرد.

آیا انصاف اینچنین حکم می کند که جوان برومندی که سرمایه اجتماعی این نظام است اوج جوانی اش را مصروف نظافت پادگان و یا خدمت در آبدارخانه! نماید؟

و قسمت تراژیک ماجرا این است که این مساله  در عداد موانع جدی ازدواج جوانان به شمار می رود و مبحث "ازدواج به هنگام و آسان" را که از تواصی موکّد امام خامنه ای می باشد، نیز تحت الشعاع قرار می دهد.

فلذا با توجه به موارد فوق الذکر می توان نتیجه گرفت، سربازی اجباری نه تنها امری مقدس نیست بلکه بدین سبب که موجد معضلات اجتماعی فراوان بوده و سد سدیدی در اجرای سیاست های جمعیتی مطمح نظر امام خامنه ای می باشد، پدیده ای مخرب و زیانبار است.

امید که در پرتو عزمی ملی شاهد الغای این پدیده نامبارک و اتخاذ تدابیر مقتضی جایگزین در جهت حراست از تمامیت ارضی و امنیت میهن اسلامی باشیم.
کد مطلب: 21017
 


 
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۰:۲۹:۵۷
آی گفتی
خدا از دهنت بشنوه (77038)
 
علی
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۱۴:۲۹:۲۴
باسلام...
با این نگاه، مگر دانشگاه در این مملکت اجباری نیست؟.. حالا من سوالی از ایشان و موافقین نظر ایشان دارم.. با توجه به خاطرات و سوابقی که همه ما از خدمت مقدس سربازی داریم ایا به نظر شما 2 سال سربازی وقت تلف کردن است یا دانشگاه؟...
ضمن اینکه مانع ازدواج پدر و مادران و سنت ها و تفکرات پوسیده و اشتباه ماست که نه تنها سربازی بلکه هزاران مانع ریز و درشت دیگری را ایجاد می کند... (77040)