۳
 
محصولِ یارِی جوییِ ظریف از دشمنان برای غلبه بر رقبای داخلی

گستاخی امروز آمریکائی ها محصول بی مبالاتی دیروز مهتران دیپلماسی دولت اعتدل است / رئیس سازمان CIA به آموزش های شما درس پس می دهد آقای ظریف! + فیلم

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۹
Share/Save/Bookmark
 
گریزی از این واقعیت تلخ نمی توان داشت که گستاخی امروز آمریکائی ها محصول بی مبالاتی دیروز مهتران دیپلماسی ایران است که گشاده دستانه زمینه برای ژاژ خواهی و لن ترانی و مداخله جوئی امثال ریاست سازمان CIA را اینک فراهم آورده!
 
به گزارش راهکارنیوز، داریوش سجادی در یادداشتی با عنوان «آداب محاجه!» به بررسی و واکاویِ علت حمایتِ اخیرِ رئیس سازمان CIA از توافق هسته ای و حسن روحانی و سخنانِ مداخله جویانۀ وی پرداخت.

این فعال رسانه ای و همکار سابق روزنامه های اصلاح طلبی نوشت: اظهارات اخیر و مداخله جویانه «جان برنان» رئیس سازمان CIA در خصوص آثار توافق هسته ای، ایشان را قبل از ریاست CIA در کسوت مسئول روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری ایران نشاند!
بگفته ایشان: «توافق هسته‌ای با ایران کار درستی بود چرا که جلوی پیگیری برنامه تسلیحات هسته‌ای آن‌ها را گرفت و این کار رئیس‌جمهور روحانی را نیز که از دید ما بین عناصر فعال در ایران فردی بسیار میانه‌روتر به شمار می‌آید، تقویت کرد. روحانی باید دستاوردهای بیشتری داشته باشد تا حمایت بیشتری جلب کند، به این دلیل که در حکومت ایران بین تندروها و میانه‌روها رقابت وجود دارد. در حالی که ایرانی ها سال آینده انتخابات برگزار می‌کنند، ما به دقت اوضاع را تحت نظر خواهیم داشت تا ببینیم موازنه رقابتی که درون حکومت وجود دارد، چطور پیش می‌رود. به نظر من روحانی نشان داده که علاقمند است که ایران را به جامعه ملل بازگرداند. نگرانی من این است که بسیاری از ایرانی‌ها انتظار داشتند تا با آزاد شدن دارایی‌های این کشور، پول به زندگی آن‌ها سرازیر شود، اما خوب این مسئله زمان می‌برد»

سجادی با اشاره به واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران نسبت به محکوم کردن اظهارات رئیس سازمان CIA و تحسینِ این مواضع افزود: هر چند واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران متین و مبرهن و مسموع است اما گریزی از این واقعیت تلخ نیز نمی توان داشت که گستاخی امروز آمریکائی ها محصول بی مبالاتی دیروز مهتران دیپلماسی ایران است که گشاده دستانه زمینه برای ژاژ خواهی و لن ترانی و مداخله جوئی امثال ریاست سازمان CIA را اینک فراهم آورده!

سجادی با بازخوانیِ ماجرای یارِی جستنِ جواد ظریف از دشمنان برای غلبه بر رقیبِ سیاسیِ داخلی تصریح کرد: روزی که جناب آقای دکتر ظریف در یک بی مبالاتی محرز و برخلاف توقع از فردی استخوان خرد کرده در دنیای دیپلماسی سفره دل خود را نزد اجنبی باز کرد و در شورای روابط خارجی آمریکا نامُدبرانه متقاضی خاصه خرجی آمریکا بنفع جناح خود و علیه جناح داخلی شان شدند و ضمن تشریح و آموزش قطب بندی های سیاسی داخل کشور برای طرف آمریکائی ایشان را بدین شکل انذار دادند که: «اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا در انتخابات پیش رو به این عملکرد ما پاسخ دهند. در حالی که قبلا نیز (۲۰۰۴) وقتی در تعامل و مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با جامعه بین‌المللی توافق‌هایی کردیم اما تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد آنموقع مردم جواب ما را با انتخاب رئیس‌جمهوری متفاوت دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد ... حالا من بار دیگر زنده شده‌ام! به نظر من، در انتقال پیامی که جامعه بین‌المللی و بویژه غرب می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند.»

این روزنامه نگار کهنه کار افزود: طبیعتاً چنین اظهارات و نقشه راه دادن های غیر قابل انتظاری بود که امروز بسترساز گستاخی و دخالت دولتمردان آمریکا در امور داخلی ایران شده و در واقع اظهارات ژاژخواهانه کنونی ریاست سازمان سیا را باید به حساب درس پس دادن ایشان از آموزش و تدریس و راهنمائی های پیشین سکانداران دیپلماسی دولت تدبیر و امید گذاشت!

سجادی در پایان تصریح کرد: بدین منوال اگر شماتتی لازم باشد چنین شماتت و نکوهیدنی قبل از «ریاست سازمان سیا» متوجه جبهه خودی و مهتران جبهه خودی است که علی رغم پیشینه بلند دیپلماتیک ظاهراً با الفبای محاجه دیپلماتیک غریبه اند!

گفتنی است وزیر امور خارجۀ کشورمان در شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به سؤال هاله اسفندیاری، همکار جورج سوروس و مسؤول بخش خاورمیانه وودرو ویلسون گفته بود: مذاکرات هسته‌ای تاثیر مستقیم بر مسائل داخلی ایران خواهد داشت و در صورت شکست مذاکرات، دوستان او انتخابات مجلس آینده را به جریان غرب‌ستیز واگذار خواهند کرد(!).
.
ظریف از استیضاح مجلس نمی‌هراسد چون «نخبه‌ای غیرملی» است هر چند براساس آنچه خود به هاله اسفندیاری گفته به دوامش در وزارت امور خارجه و بازنشسته نشدن از این «جایگاه» اهمیت می‌دهد اما همین «کرسی خدمت» را هم به عنوان ابزاری برای تامین منافع حامیان غرب در ایران تعریف می‌کند. این سخنان آقای ظریف یادآور انتشار فیلمی از گفتگوی غیررسمی او با محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که او موضوع ملی هسته ای را وجه المصالحه حفظ اعتبار غرب و متقابلاً حفظ اعتبار و موقعیت جریان سیاسی متبوع خود در داخل کشور می‌خواند!.
 .

البته باید گفت: تقصیر از ظریف نیست که اینگونه به اهداف و آرمان‌های تعریف شده‌اش پایبند است. او که در کتاب «آقای سفیر»، صفحه آخر، رسما خود را نخبه‌ای «جهانی شده» می‌داند و مکرر به ساختمان برادران راکفلر به منظور بحث درباره آینده برنامه اتمی و حیات سیاسی ایران رفت و آمد می‌کند، چه تقصیری دارد؟ قصور از دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ما است که سر بزنگاه معرفی وی به مجلس شورای اسلامی، از آشکار کردن مواضع رسمی دیپلمات قدیمی کشورمان سر باز زدند
 
کد مطلب: 21118
 


 
 
بیطرف
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۹:۵۹:۰۶
وقتی جوانان ورزمندگان این ملت غیور در جبهه های جنگ از جان خود مایه می گذاشتند آقای ظریف و امثال این آقایان در امریکا واروپا روزگار می گذراندند برای همین بود که به راحتی از حقوق ملت گذشتند و مثلا برجام را قبول کردند و دستاوردهای چندین ساله دانشمندان این مرز وبوم را از بین بردند . (77368)
 
بیطرف
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۲۰:۰۶:۳۸
آقای ظریف مطمئن باشید با این ظلمی که به مردم روا داشتید تا فقط جناح خود را حفظ کرده باشید در دور آتی هرگز به جناح شما رای نخواهیم داد ما به کسانی رای میدهیم که قبل از مصالح جناحی ، به مصالح ملت و مملکت فکر کنند. (77369)
 
جاويد
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۰۶:۴۴:۴۰
شما كه قوه تحليل بالايي داريد و مسائل پيچيده سياسي رو درك ميكنيد و نظر ميديد بگيد ببينم دزديهاي جناح منفور شما خون شهدا رو پايمال نميكنه؟ به آتش كشيدن سفارت كشور پست فطرت عربستان توسط امثال شما، تهديد كشورهاي توسعه يافته، جابجاييهاي كلان نفتي، خروج پشتوانه هاي مملكت به بهانه هاي مختلف توهين به جانبازان و به خون شهدا نيست؟ ننگ بر شما كه هر چيزي كه به نفع شما نباشه به دروغ به ضرر ملت بيان ميكنيد. (77399)