در یادداشتی از دکتر عبدالرضا داوری؛

فقدان هاشمی رفسنجانی؛ فرصتی بی بدیل برای سازماندهی جریان "چپ توحیدی مردمسالار"

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۴
Share/Save/Bookmark
 
هژمونی راست، واقعیت امروز جمهوری اسلامی و نقطه اشتراک همه بازیگران صحنه قدرت در ایران از اصلاح طلبان تا اصولگرایان است.
 
گروه صفحات مجازی راهکارنیوز / عبدالرضا داوری: اتحاد فراگیر همه نهادها و شخصیتهای کشوری و لشکری نظام در تجلیل از حجت الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی،  بنیانگذار راست گرایی نوین در ایران، بیش از آنکه "امری سیاسی" باشد در کانتکست اقتصاد سیاسی و غلبه خط مشی "راست" در اداره جمهوری اسلامی قابل فهم است.
اینکه جبهه ای "بین القاسمین"، از قاسم سلیمانی تا قاسم شعله سعدی بر تجلیل از حجت الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی اهتمام ورزیدند را جز در بستر اقتصاد سیاسی و رونمایی از هژمونی راست گرایی در ایران نمیتوان تحلیل کرد.

هژمونی راست، واقعیت امروز جمهوری اسلامی و نقطه اشتراک همه بازیگران صحنه قدرت در ایران از اصلاح طلبان تا اصولگرایان است.

آنتی تز این جریان هژمونیک را نیز باید در ظهور جریان "چپ توحیدی مردمسالار" حول اندیشه های مثلث"خمینی-صدر-بهشتی" جستجو کرد.

مرزبندی آشکار محمود احمدی نژاد با هژمون حاکم و قطب فقید آن طی یک دهه اخیر، که از او قطبی در برابر سیاست ورزان راست گرای ایرانی اعم از اصلاح طلبان و اصولگرایان ساخته، موجب شده تا ظرفیت و امکان پرچم داری جریان "چپ توحیدی مردمسالار" تنها در وجود او محقق گردد.

خلاء ناشی از هاشمی رفسنجانی به مثابه قطب راستگرایان ایرانی فرصت بی بدیلی برای سازماندهی جریان چپ توحیدی مردمسالار به مثابه بدیل گفتمان راستگرای حاکم است.

این فرصت را قدر بدانیم.
 
کد مطلب: 21333