۱
 
سلمان کدیور;

داریم سائو پائولو می شویم!

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۹
Share/Save/Bookmark
 
«سائو پائولو»(شهری در برزیل) جامعه‌ای‌ است که گروه خیلی ثروتمندی در آن وجود داشته که در مناطق خصوصی با امکانات فراوان زندگی می‌کنند و بقیه جامعه هم دوزخیان زمین هستند و به حال خود رها شده‌اند.»
داریم   سائو پائولو  می شویم!
 
داریم سائو پائولو می شویم!
راهکارنیوز / سلمان کدیور: رئیس کمیته امداد مصاحبه کرده است که اگر مبنا را پایین ترین دستمزد کارگری امسال بگیریم(812 هزار تومان) ، 11 ملیون از جمعیت کشور، زیر خط فقر زندگی می کنند.
البته جناب ایشان نفرموده اند که طبق اعلام مرکز پژوهش های مجلس، میزان خط فقر،  یک ملیون هشتصد هزار تومان است(برای جمعیت شهری) و اگر بخواهیم این را ملاک بگیریم، اماری بیش از بیست ملیون خواهیم داشت.
این 11 ملیون، یعنی کسانی که زیر حداقل ترین سطح درآمد را دارند، یعنی میان فقرا، فقیرتر هستند. و به عبارت درست تر، در فقر نسبی و مایل به فقر مطلق زندگی می کنند.

یعنی درآمد آنها برای تامین حداقل  نیازهای زندگی و تامین سلامت کافی نیست.
این را مضاف کنید بر آمار نقاط روستایی و دور افتاده ای مثل سیستان و ایلام و جنوب کرمان و حاشیه نشینان شهری و ... که در فقر مطلق به سر می برند. یعنی اینها از همان حداقل های اولیه زندگی مثل خوراک و پوشاک و بهداشت هم محروم اند.

 آنچه واقعیت های جامعه ما می گوید این است، که غالب مردم ما، در رفاه نسبی معمول به سر نمی برند و بیشتر مواهب جامعه در دست اقلیت ثروتمند است.

نابرابری‌های اقتصادی در جامعه ایرانی که از آن با عنوان شکاف طبقاتی یاد می‌شود، مرز شکاف را هم پشت سر گذاشته، به گفته کارشناسان اقتصادی، جامعه ایرانی طبقه متوسط را از دست داده و به دو مرز دارا و ندار تقسیم شده است. 
به قول  کارشناسان اقتصادی از آن با عنوان جامعه سائوپائولویی یاد می‌کند و معتقد اند که جامعه به سوی سائوپائولو شدن می‌رود.

 «  سائو پائولو»(شهری در برزیل) جامعه‌ای‌ است که گروه خیلی ثروتمندی در آن وجود داشته که در مناطق خصوصی با امکانات فراوان زندگی می‌کنند و بقیه جامعه هم دوزخیان زمین هستند و به حال خود رها شده‌اند.»
 
کد مطلب: 21366
 


 
 
Ireland
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۴۱:۳۹
و این از نظر آماری یعنی جامعه دو مدی. یعنی دو ملت در یک کشور (77542)